7/05/2015

Rick Riordan - Kırmızı Piramit - Kane Günceleri #2 (Kitap Yorumu)

0


Antik Mısır tanrıları birer birer uyanıyor! Akıl almaz bir intikam
planını durdurmak, Carter ve Sadie’ye düşüyor.Çok satan Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yazarından bir Mısır Mitolojisi efsanesi! Kane Günceleri serisinin ilk kitabı olan Kırmızı Piramit, gerilimi ve mizahı bir araya getiren, bir kahramanlık ve sadakat öyküsü.

Carter Kane, annesini altı yaşındayken kaybettiğinden beri babası, ünlü Mısır Bilimcisi, arkeolog Dr. Julius Kane ile dünyayı dolaşmaktadır ve evi, bir valizden ibarettir. Carter böyle bir hayat sürerken kız kardeşi Sadie Kane Londra’da, anneannesi ve dedesiyle yaşamaktadır. Ayrı geçen altı yıldan sonra iki kardeşin ortak hiçbir noktası kalmamıştır. Ancak artık her şey değişmek üzeredir. Bir Noel gecesi, iki kardeş babaları sayesinde Londra’da yeniden bir araya gelirler. Babaları, her şeyi yoluna koymaya kararlıdır ve onları nedeni belirsiz bir şekilde British Museum’a götürür. Ancak işler beklendiği gibi gitmez ve Julius Kane, kulakları sağır eden, devasa bir patlamayla aniden sırra kadem basar.

Herkese merhaba,
Uzun süredir okumaya çalıştığım kitapların arasında Kane Günceleri de vardı hatırlarsanız.Kendimi kutlayarak belirtmek isterim ki, Kırmızı Piramit’i de bir süre önce bitirmiştim.Yorumu için buraya tıklayabilirsiniz.
Kırmızı Piramit’i de dün bitirdim ama ne yazık ki, bitirdiğim gün hemen bloğa yazma fırsatım olmadı.Kitap hakkında  söyleyecek çok lafım vardı çünkü.
Hayır hayır,kendinizi beğenmediğimi açıkça belirtiğim bir yazıya hazırlamayın.Kitap hakkında olumlu düşünüyorum.Zaten pek de yeni bir kitap değil zaten,değil mi?Benden önce de yorumlayanları oldu.Benim de çok hoşuma gitti kitap.
Rick Riordan’ın kız karakterlerine taptığımı söylemiş miydim?İçlerinden sadece bazıları vardır ki, onları pek de sevmem.Ama en azından Kane Günceleri serisinin baş karakteri olan Sadie’ye tapıyorum. :)
Zia pek içime sinmedi,ne yalan söyleyeyim.Belki sevenler vardır,ama bence Zia…Pek olmamış.Tamam,gayet oturaklı ve iyi bir karakter.Ama yazarın onun yerine ilk önce bir uşabti kullanması işleri biraz karıştırıyor.Kırmızı Piramit’i okuyanlar bilir.Carter Zia’ya sırılsıklam aşık ama Zia onu tanımadığını söylüyor,onunla birlikte yaptıkları her şeyi hatırlıyor,ama tüm o şeyleri onun yerine uşabtisinin yaptığını söyleyip duruyor.Hal böyle olunca insanın kıza biraz kızması pek de garip bir durum değil,öyle değil mi?

Ama Sadie’yi taparcasına seviyorum.Bir kere kız çok akıllı,zor durumda benim yaptığım şeyleri yapıyor.Abisinin bir mankafa olduğunu inkar etmemek lazım değil mi?Ama gerçekten öyle.Sadie iki erkek arasında kaldı,ama merak etmeyin.Bu Gece Evi’ndeki Zoe gibi erkeklerin hepsini elinde tutmaya çalışmıyor.Zoe resmen kimi seçeceğini bilmiyordu,aptal kız kimi görse aşık oluyordu zaten.Aranızda Gece Evi’nin hayranları varsa lütfen alınmasınlar,şahsen ben Gece Evi serisinden sırf o kızın o hareketleri için nefret ediyorum.Ama Sadie iki tane yakışıklı çocuğun arasında kaldı.Ayrıca onlar da hani aralarında seçim yapılacak tipler değildi.Bir tanesi Sadie'nin anlattığına göre yakışıklı mı yakışıklı bir çocuktu,Walt.Sadie onun öğretmeniydi.Öğretmen deyince de garip oluyor,yine de ona büyü yapmayı öğretiyor.O yüzden.Diğeri de Ölüm ve Cenaze'ler tanrısı Anubis.Kendisi yakışıklı bir ergen ama bin yaşında,yani Sadie'yle onun arasında bir şeyler olması pek de mümkün değil.Ama Anubis Sadie'yle ilgileniyormuş gibi görünüyor.Bana sorsa hiç düşünmeden Anubis derdim. :)

Carter ise kitapta beni en çok sinir eden karakter.Kendisi ablasını 2. parşömeni bulmada yalnız bırakıp Zia'yı bulmaya gittiğinden beri gözümden düştü ve bana göre en mankafa abi.O yüzden ondan pek hoşlanmam.Neymiş efendim,seviyormuş.Sadie'yi kimse düşünmesin zaten.

Doğru,yanında Walt olacaktı ama Carter de onun abisiydi,değil mi?Yanında olması gerekiyordu.Ama o ne yapmıştı,onu aşkını kurtarmak için yalnız başına göndermişti.Evet,aşkın da uyandığında sana sırılsıklam aşık olduğunu söyleyecekti.Hiç de öyle olmadı ama.Zia düşmanların tarafını tuttu ve sorun yaratmaktan başka bir şey bilmedi.

Herneyse,en azından her şey düzeldi ama Apep uyandı,yani hala peşlerine düşebilir.Kitaba puanım 5.Ama dediğim gibi,Carter ve Zia'dan pek hoşlanmıyorum.Bence kitap Sadie için okunmalı. :)


Keyifli Okumalar. :)

İndirmek için Pembe Kitap'a tıklayın. :)

Logo Design by FlamingText.com

0 yorum:

Yorum Gönder

Seymen. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Kitapların tozunu alan canlar :)